Vítejte na stránkách 9.skautského oddílu Lipovec

znak oddílu.jpg

STARŠÍ PŘÍSPĚVKY

·   LETNÍ TÁBOR 2010

·  Letošní skautský rok jsme zakončili o prázdninách táborem na Randulce u Němčic. Tématem byla Záchrana pohádkové říše. Hned po příjezdu byli děti rozděleny do 4 družinek. Takto rozděleni společně zachraňovaly klasické české pohádky a večerníčky, které se pomyslně vytratily z našich pamětí. Vedoucí představovali postavy charakterizující pohádku každého dne. Děti se tak postupně seznámily s Šípkovou Růženkou, Zlatovláskou, Popelkou, Otesánkem, Koblížkem, Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, Perníkovou chaloupkou, Rákosníčkem, Machem a Šebestovou, Patem a Matem, Krakonošem a řadou dalších. Každý den začal rozcvičkou a po snídani jsme v krojích měli nástup u stožáru se státní vlajkou. Před obědem a po obědě jsme hráli hry tématicky zaměřené na danou pohádku toho dne. Večer jsme zakončili u ohně a následovala večerka u stožáru. Během celého tábora děti plnily Řády. Například babky kořenářky, švadlenky Madlenky, rytíře, děda Vševěda, hajného Robátka a dalších. Za splnění řádu obdržely pamětní list a byly pasovány do řádu opravdovým středověkým mečem. Dále řada dětí složila světlušácký nebo vlčácký slib a starší slib skautský. Zakončením byla cesta Pohádkovým lesem, kde se děti potkaly naposled s postavami typickými pro všechny pohádky. Poslední den proběhla táborová sportovní olympiáda a táborová pouť. Večer byla slavnostní hostina a závěrečná vatra. Fotky z tábora můžete vidět ve fotogalerii. Počasí nám opravdu přálo, a tak se už teď těšíme na tábor další

 


ZAKONČENÍ SKAUTSKÉHO ROKU
25. června 2010 proběhlo ve vápence zakončení a vyhodnocení skautského roku. V letošní celoroční hře našich oddílových schůzek jsme s dětmi poznávali Vesmír, resp. naši Sluneční soustavu. Každý člen družinky dostal do svého deníčku „slepou mapu Sluneční soustavy“, do níž si za splnění určitých podmínek (získání požadovaného počtu bodů a získání potřebných informací) mohl nalepit na správnou oběžnou dráhu jednu z planet.
Během roku děti také dostávaly „domácí úkoly“, kde do předtištěných vět doplňovaly určitá fakta, která si zjišťovaly z encyklopedií, knih, internetu nebo kdekoli jinde. Dále jsme se úspěšně zúčastnili celosvětového projektu Vesmír okolo nás, který vyhlásila NASA – vládní agentura zodpovědná za americký kosmický program. V březnu jsme s dětmi vyrazili také do brněnské hvězdárny a planetária – s některými i dvakrát…
Na konci školního roku míváme tradičně i ukončení skautského roku spojený s odměňováním dětí (hodnotíme docházku, aktivitu, deníčky a další záslužné úkony). Abychom získali i ceny k tématu celoroční hry, zkoušeli jsme hledat na internetu, kontaktovat planetária, podívat se po burze minerálů apod. A podařil se nám husarský kousek – navázali jsme kontakt s Českou kosmickou kanceláří, s panem Milanem Halouskem, vedoucím Odboru vzdělání, tedy člověkem, který pracuje právě s dětmi a studenty. Tento pán projevil o náš projekt veliký zájem, nechal si podrobně vysvětlit o co jde, velice ochotně nám pomohl sehnat úlomky meteoritů, sám zajistil plnou krabici odměn na vyhodnocení projektů a ukončení skautského roku, kterou odeslal poštou na jejich náklady. V krabici byla spousta náramných věcí s vesmírnou tematikou a často s logem jejich kanceláře.
Chtěli bychom České kosmické kanceláři a především panu Halouskovi velice poděkovat za milou korespondenci, za čas, který nám vším věnoval, za tolik krásných cen a chtěli bychom mu popřát, aby nacházel stále dost sil a motivace pro své zaměstnání a vše dobré do osobního života!

Fotky můžete vidět  zde.


PROJEKTY O VESMÍRU
V pátek 11. června děti úspěšně odprezentovaly svoje projekty, vše se pečlivě zdokumentovalo a zpracovalo k odeslání do České kosmické kanceláře (ČKK) - viz výše. Předmětů od ČKK bylo tolik, že je nebylo potřeba doplňovat jinými drobnostmi a že každý získal hned několik předmětů. A co například si děti odnesly? Kalendáře, 3D pohlednice a pravítka, propisky, záložky, klíčenky, náramky, pravé vltavíny či dokonce meteority!!! To vše pan Halousek zajistil v podstatě jen na „dobré slovo“. Na oplátku jsme mu nabídli naše materiály k celoroční hře, které (jak napsal) si založí do archivu a případně použije na propagaci dětských vzdělávacích aktivit.
Video můžete vidět
zde.


KRAJSKÉ KOLO ZÁVODU VLČAT A SVĚTLUŠEK V BOSKOVICÍCH
Vítězstvím v okresním kole Závodu vlčat a světlušek ve Vilémovicích si naše světlušky vybojovaly účast v krajském kole, které se konalo v Boskovicích ve dnech 18.6- 19.6.2010 . Umístily se na pěkném 12. místě (z celkových 15 hlídek). Děkujeme za dobrou reprezentaci našeho oddílu! Jihomoravským vítězům přejeme úspěch v celostátním kole Děčín.
Při podvečerním slavnostním zahájení přenáší nově sestavený stroj času významné osobnosti města Boskovic z dávné i nedávné minulosti sem do naší doby. Poté vyrážíme do zámeckého parku získávat drahocenné vteřiny a přitom bojovat proti těžkému nepříteli. Následující den se vydáváme za poznáním historie města Boskovic. Na významných místech v městě a jeho okolí potkáváme slavné rodáky.
V kostele sv. Jakuba prověřuje naši schopnost pracovat s mapou páter Vincenc Ševčík, cyklistický závodník Jan Slavíček nás zkouší z dopravních značek a z jízdy na koloběžce, s kardinálem Tomášem Špidlíkem u gymnázia, které zde vystudoval, zase měříme své logické myšlení, sv. Jan Sarkander hodnotí naši schopnost komunikovat a rabín Samuel Lévi nám zadává pojmy, o nichž máme vyhledat informace v jeho synagoze. S atletkou Olgou Oldřichovou měříme svoji fyzickou zdatnost, na boskovickém hradě nás Jaroš Morkovský ze Zástřizl prosí o uvaření kouzelného lektvaru pro Bílou paní, speleolog Karel Absolon testuje znalost přírody, legionář Leopold Šafář nás posílá na válečné pole ošetřovat zraněné a básník František Halas v nás vzbuzuje touhu skládat verše. Fotky můžete vidět zde.
Moc děkujeme pořadatelům za tuto cestu plnou poznání a dobrodružství!


ZÁVOD VLČAT A SVĚTLUŠEK VE VILEMOVICÍCH
Skautské středisko Jedovnice uspořádalo okresní kolo Závodu vlčat O putovní totem náčelníka a Závodu světlušek O putovní vlajku náčelní. Děti šly po stopách Williho Foga a procestovaly celý svět za jeden jediný den! Na cestě je čekalo plno nástrah, jak už to na světě chodí, ale naši nejmladší si s tím skvěle poradili a světlušky Lipošky vybojovaly první místo! Postupují do krajského kola, které se bude konat 18. a 19. června v Boskovicích. Naše vlčata Lipíci si také zaslouží velkou pochvalu za pěkné páté místo, protože až na jednoho člena jsou všichni ostatní nováčci. Skvělá organizace, krásná příroda a výbornej guláš
Fotky můžete vidět zde.

15.09.2010 21:05:33
mekulube
OMLOUVÁME SE. STRÁNKY JSOU DOČASNĚ V REKONSTRUKCI
Loučíme se s Vámi a brzy, při další návštěvě stránek Nashledanou
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one