Skauting

Robert Baden-Powell
- zakladatel světového skautingu (založil skautské hnutí v Anglii, odtud se rychle rozšířil do celého světa).

- základní kniha: Scouting for Boys (Skauting pro chlapce)

- rok 1907: Robert Baden-Powell zorganizoval první skautský tábor na ostrově Brownsea (čti Braunsí), tento chlapecký tábor je považován počátek skautského hnutí.

Rok 1910: založena organizace anglických skautek The Girl Guides Association, během roku se zapsalo 8 tis. dívek, vedení se ujímá Agnes Baden-Powell, sestra Roberta B. P., za svůj    odznak zvolily dívky trojlístek.

Skauting je dobrovolné mezinárodní hnutí mládeže, druh bratrství bez rozdílu původu, rasy a vyznání, bohatství a chudoby.

Skaut = zvěd, průzkumník, stopař, pátrač… Skaut umí přemoci svůj strach, je zvídavý, zodpovědný, veselý, přátelský, vstřícný, vždy ochotný pomáhat, poslušný, umí tiše naslouchat…

Úspěch skautské myšlenky potvrzuje rychlé pronikání skautingu po Evropě i v zámoří. Ve spojených státech skauting ovlivňoval především Ernest Thompson Seton (Woodcraft of Indians = Lesní moudrost indiánů).

Antonín Benjamín Svojsík

- po návštěvě Anglie roku  1911 zavádí skautské hnutí v Čechách

- o rok později (tj. 1912) získává skauting v Čechách svůj tradiční název – Junák.

- nejdůležitější kniha: Základy junáctví